Usamodzielnienie wychowanków

Osobie opuszczającej, po osiągnięciu pełnoletności, rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną, zwanej dalej „osobą usamodzielnianą”, w przypadku, gdy umieszczenie w pieczy zastępczej nastąpiło na podstawie orzeczenia sądu:

  1. przyznaje się pomoc na:
    • kontynuowanie nauki,
    • usamodzielnienie,
    • zagospodarowanie,
  2. udziela się pomocy w uzyskaniu:
    • odpowiednich warunków mieszkaniowych,
    • zatrudnienia,
  3. zapewnia się pomoc prawną i psychologiczną.

Pomoc na kontynuowanie nauki, na usamodzielnienie oraz na zagospodarowanie jest przyznawana osobie usamodzielnianej, która przebywała w pieczy zastępczej przez okres co najmniej:

  1. 3 lat - w przypadku osoby usamodzielnianej opuszczającej rodzinę zastępczą spokrewnioną,
  2. 1 roku - w przypadku osoby usamodzielnianej opuszczającej rodzinę zastępczą niezawodową, rodzinę zastępczą zawodową, rodzinny dom dziecka, placówkę
    opiekuńczo-wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną.

Warunkiem przyznania pomocy pieniężnej na usamodzielnienie i na kontynuowanie nauki jest:

  1. wskazanie przez osobę usamodzielnianą co najmniej rok przed osiągnięciem przez nią pełnoletności danych osobowych osoby, która podejmuje się pełnienia funkcji opiekuna usamodzielnienia,
  2. złożenie co najmniej miesiąc przed osiągnięciem pełnoletności indywidualnego programu usamodzielnienia,
  3. złożenie wniosku o przyznanie pomocy.

Opiekunem usamodzielnienia może zostać, po wyrażeniu zgody:

  1. jeden z rodziców zastępczych,
  2. dyrektor placówki rodzinnej,
  3. pracownik socjalny,
  4. wychowawca,
  5. psycholog,
  6. osoba wskazana przez osobę usamodzielnianą.

Do zadań opiekuna usamodzielnienia należy:

  1. zaznajomienie się z dokumentacją i drogą życiową osoby usamodzielnianej,
  2. opracowanie wspólnie z osobą usamodzielnianą indywidualnego programu usamodzielnienia,
  3. opiniowanie wniosku o pomoc pieniężną na usamodzielnienie i pomoc pieniężną na konty-nuowanie nauki,
  4. współpraca z rodziną osoby usamodzielnianej oraz ze środowiskiem lokalnym zwłaszcza ze szkołą oraz gminą,
  5. ocena realizacji indywidualnego programu usamodzielnienia.

Indywidualny program usamodzielnienia jest opracowywany przez osobę usamodzielnianą wspólnie z opiekunem usamodzielnienia co najmniej na miesiąc przed osiągnięciem przez osobę usamodzielnianą pełnoletności, a następnie jest zatwierdzany przez kierownika powiatowego centrum pomocy rodzinie powiatu właściwego do ponoszenia wydatków na finansowanie pomocy na kontynuowanie nauki i usamodzielnienie.

Kierownik powiatowego centrum pomocy rodzinie powiatu właściwego do ponoszenia wydatków na finansowanie pomocy na kontynuowanie nauki i usamodzielnienie informuje powiat właściwy ze względu na planowane miejsce osiedlenia się osoby usamodzielnianej o zamiarze osiedlenia się tej osoby w miejscowości wskazanej w indywidualnym programie usamodzielnienia oraz przesyła mu kopię tego programu i informacje o opiekunie usamodzielnienia.

Zmiany w indywidualnym programie usamodzielnienia może dokonać osoba usamodzielniana wspólnie z opiekunem usamodzielnienia w przypadku zmiany sytuacji życiowej tej osoby. Zmiany programu wymagają zatwierdzenia przez kierownika powiatowego centrum pomocy rodzinie powiatu właściwego do ponoszenia wydatków na finansowanie pomocy na kontynuowanie nauki i usamodzielnienie.

Po zakończeniu realizacji indywidualnego programu usamodzielnienia osoba usamodzielniana wraz z opiekunem usamodzielnienia i kierownikiem powiatowego centrum pomocy rodzinie powiatu właściwego do ponoszenia wydatków na finansowanie pomocy na kontynuowanie nauki i usamodzielnienie dokonują oceny końcowej procesu usamodzielnienia.

Wzory dokumentów dla usamodzielnianych wychowanków rodzin zastępczych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych znajdują się pod następującym linkiem: https://pcprsztum.mojbip.pl/53.html

Informacje kontaktowe

Biuletyn Informacji Publicznej Zobacz mapę strony Wyślij email

Dostępność cyfrowa

Strona spełnia wymagania ustawy o dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Jeśli znajdziesz jakieś uchybienia, powiadom nas o tym.

Tel: 55 267 74 79
E-mail: sekretariat@pcprsztum.pl

Deklaracja dostępności cyfrowej

Zamknij menu
Wróć na początek strony